Loading

Sâmbătă începe Bucharest Short Film Festival 2017

În cazul în care rămâi în București în acest week-end, să știi că avem o veste bună pentru tine. În perioada 2 – 6 decembrie, la Cinema Muzeul Țăranului Român va fi Bucharest Short Film Festival

Și ca să fim în ton cu specificul festivalului, adică pe scurt, în cele 5 zile de festival de film vor fi 87 de filme de scurt-metraj premiate în cele mai mari festivaluri de film din lume: Bafta, Berlinale, Cannes Film Festival, Chicago International Film Festival, Flickerfest, Krakow Film Festival, Locarno Festival, Sao Paolo International Short Film Festival, Sarajevo Film, Sydney International Film Festival, Stockholm International Film Festival, Toronto International Film Festival, USA Film Festival, Vancouver International Film Festival, Venice International Film Festival etc.

Programul proiecțiilor

Sâmbătă – 2 decembrie

19:00 – Secțiunea “Narrative”

CHERS AMIS – Valeriu Andriuţă (România, 2017) 20’

Q&A: Valeriu Andriuţă

BACKSTORY – Joschka Laukeninks (Germania, 2016) 8’

THE PECULIAR ABILITIES OF MR. MAHLER – Paul Philipp (Germania, 2017) 29’

EXIT TOLL – Mohammad Najarian Dariani (Franța, 2017) 19’

THE LOG – Teemu Nikki (Finlanda, 2016) 7’10’’

RUAH – Flurin Giger (Elveția, 2016) 18’

OH WHAT A WONDERFUL FEELING – François Jaros (Canada, 2016) 14’45’’

WHOEVER WAS USING THIS BED – Andrew Kotatko (Australia, 2017) 20

CHAMPION – Måns Berthas (Suedia, 2015) 19’

HALF A MAN – Kristina Kumrić (Croația, 2016) 20’

Duminică – 3 decembrie

18:00 Animație, Stop Motion

Stop motion:

AU REVOIR BALTHAZAR – Rafael Sommerhalder (Elveția, 2016) 9’30’

BETWEEN SAND AND TIDES – Rui Fan Wang (United Kingdom, 2017) 4’17’’

ROGER – Sara Esteban Riera (Spania, 2016) 7’

ETHNOPHOBIA – Joan Zhonga (Albania, 2016) 14’20’’

NIGHT OF THE LIVING DREADS – Veronica Solomon (Germania, 2016) 5’

FRAMED – Marco Jemolo (Italia, 2017) 7’

TOKRI – Suresh Eriyat (India, 2017) 14’46’’

Animație:

SAND – Arjan Brentjes (Olanda, 2017) 4’48’’

HYPERTRAIN – Fela Bellotto, Etienne Kompis (Elveția, 2016) 3’35’’

UNSATISFYING – de Fournas Thibault, Lefaucheux Nicolas, Pineill Yann (Franța, 2016) 1’17’’

INN – Junheng Chen (United States, 2017) 4’24’’

DELICATESSEN – Fenglin Chen (Macao, 2017) 4’40’’

SCENT OF GERANIUM – Naghmeh Farzaneh (United States, 2016) 4’41’’

LILOU – Rawan Rahim (Lebanon, 2015) 7’45’’

TO BUILD A FIRE – Fx Goby (Franța, 2016) 13’

TRAIN TO PEACE – Jakob Weyde (Germany, 2016) 9’52’’

ICKY – Parastoo Cardgar (Islamic Republic of Iran, 2017) 5’55’’

URBAN AUDIO SPECTRUM – Marina Schnider (Germany, 2016) 3’43’’

WICKED GIRL – Ayce Kartal (Turkey, 2017) 7’59’’

20:30 Secțiunea “Narrative”

LE BONBON – Abdelhamid Bouchnak (Tunisia, 2017) 23’

Q&A: Abdelhamid Bouchnak, Azizi Jbali

ALZHAïMOUR – Pierre Van de Kerckhove (Belgia, 2017) 14’36’’

I WANTED TO TELL YOU – Cohen Bacry (Franța, 2017) 15’

ABOUT THE BOY WHO ATE AN OAKWOOD CHAIR – Pieter Goethals (Belgia, 2016) 28’2’’

JIMBO – Rodrigo Zanforlin (United States, 2016) 15’

LAST CALL LENNY – Julien Lasseur (United States, 2016) 12’30’’

Luni – 4 decembrie

18:00 Human rights, Student

Human rights

LA OPOSICIÓN – Zoey Martinson (United States, 2017) 20’

DEPOIS QUE TE VI – Vinícius Saramago (Brazilia, 2016) 16’

CHAMPIONS – Anastasija Bräuniger (Germania, 2016) 8’

THE PASSION OF MANKIND – Michael R Duff (Sierra Leone, 2016) 7’54’’

Secțiunea “Student”

DENTURES OF DEATH – Elias Sommer (United Kingdom, 2017) 13’58’’

FIST OF PEOPLE – Dong-ki An (Corea, 2016) 19’21’’

PERO NO DE AGUA – Charlotte Zweers (Belgia, 2017) 14’

KCLOC – Ninaad Kulkarni (United States, 2017) 2’50’’

20:00 Narrative, Student

Secțiunea “Student”

THREE MEN – Emil Alfreð Emilsson (Islanda, 2017) 11’47’’

NEXT – Elena Brodach (Rusia, 2016) 7’

THE SHIP THAT SHOULD NOT BE – Sifis Mainas (Grecia, 2016) 13’02’’

CAHUENGA – Jan-Karel Pavlik (Cehia, 2017) 35’08’’

Secțiunea “Narrative”

VIRÉ – Hugo Rousselin (Franța, 2016) 19’

HOME – Daniel Mulloy (United Kingdom, 2016) 19’54’’

MENINAS FORMICIDA – João Paulo Miranda Maria (Franța, 2017) 12’

I DID IT IN CANCUN – Matthieu Moerlen (Franța, 2017) 20’28’’

THE DIJON STORY – Mikko Myllylahti (Finlanda, 2016) 9’50’’

Marți – 5 decembrie

18:00 Documentar, Music video

Documentar:

AMERICAN RHAPSODY – Daniele Ragusa (Italia, 2017) 19’30’’

THE CROSSING – Charles Richards (Turcia, 2017) 11’23’’

KÉWKU – Sean Stiller (Canada, 2016) 10’04’’

THE SANDMAN – Lauren Knapp (United States, 2016) 18’45’’

RULE OF NATURE – Dieter Primig (Namibia, 2017) 25’

Music video:

FEAR OF THE VOID – Guillaume Couturier, Jean-Francois Dickeli (Franța, 2016) 12’

GLENDALE – Sean Wehrli (United States, 2017) 6’17’’

20:00 Narrative, Student

Secțiunea “Student”

THE TRANSFER – Michael Grudsky (Germania, 2017) 22’24’’

ZU GAST BEI FREUNDEN – Luisa Ricar (Elveția, 2017) 24’21’’

Secțiunea “Narrative”

LES CORPES DES VIEUX – Louise de Prémonville (Franța, 2017) 19’59’’

EAGLEHAWK – Shannon Murphy (Australia, 2017) 21’30’’

CHANGE – Cristian Calen (United States, 2016) 13’28’’

OFF PATH – Julie Jouve, Rida Belghiat (Réunion, 2017) 26’30’’

STRIPES – Tibo Pinsard (Franța, 2017) 4’11’’

THE LONG ISLAND WOLF – Julien Lasseur (United States, 2017) 7’24’’

Miercuri – 6 decemebrie

18:00 Experimental, Fashion

Fashion film:

ESCAPADE – Rosalie Miller (Franța, 2016) 6’12’’

GUIDE FOR THE GOOD WIFE – Ignacio Sepúlveda (United States, 2017) 5’06’’

HELLO COCO! – Jan Chramosta (Cehia,2011) 6’27’’

CRY OF THE CITY – Boldizsar CR (United Kingdom, 2017) 2’50’’

HEROD’S DAUGHTER – Charles Burroughs (Canada, 2016) 2’11’’

I AM NOT A T-SHIRT – Fabio Delai (Brazilia, 2017) 25’

Experimental:

FOG PEOPLE – Antoine Janot (Franța, 2016)

THIS DAWN IS AN EXAMPLE – Leandro Naranjo (Argentina, 2016) 8’48’’ 8’16’’

BOOK REPORT – John Muse, Jeanne C. Finley (United States, 2017) 13’30’’

THE FUTURE IS A WASTE OF TIME – Michael Lightborne (United Kingdom, 2015) 18’

THE 3RD WOMAN – Benjamin Nicolas (Franța, 2017) 1’53’’

HIWA – Jacqueline Lentzou (Grecia, 2016) 11’10’’

20:00 Narrative:

L’ÉCHAPPÉE – Jonathan A Mason, Hamid Saïdji (Algeria, 2016) 20’

CASSANDRE – Joffrey Renambatz (Franța, 2016) 20’14’’

TATA – Markus E. Müller( Austria, 2016) 25’

BÊLONS – El Mehdi Azzam (Franța, 2016) 26’

#SELFIE – David M. Lorenz (Germania, 2016) 7’

FIREFLIES – Raouf Zaki (United States, 2017) 16’38’’

SIGNATURE – Kei Chikaura (Japonia, 2017) 12’43’’

ENTRE LA MER ET L’ÉCORCE – Mathieu Cyr (Canada, 2016) 15’42’’

INFO

Mai multe detalii despre fiecare film în parte găsești aici.

Biletele pentru BSFF 2017 sunt disponibile în avans şi pe toată durata festivalului prin www.eventbook.ro, la punctele partenere Eventbook.ro. Pe perioada festivalului poți cumpăra bilete și de la Cinema Muzeul Țăranului [începând cu o oră înaintea primei proiecții a zilei].

Leave a Reply

X